کد خبر: 845951
تاریخ انتشار:
1398/01/07
347  بازدید

دانمارک:‌ کاش داعشی‌ها می‌مردند و باز نمی‌گشتند

«سورن پیپ پولسن» وزیر دادگستری دانمارک روز چهارشنبه گفت ،دانمارکی های عضو داعش بهتر بود در سوریه می مردند تا به خانه بازگردند.

«سورن پیپ پولسن» وزیر دادگستری دانمارک روز چهارشنبه گفت ،دانمارکی های عضو داعش بهتر بود در سوریه می مردند تا به خانه بازگردند.

ایرنا: با فروپاشی آخرین پایگاه تروریست های داعش در سوریه، دولت های اروپایی با مشکل تصمیم گیری در مورد سرنوشت شهروندان خود که عضو این گروه تروریستی بودند، رو به رو هستند.

از سویی، سیاست رسمی دانمارک برای تحویل گرفتن این تروریست ها، به موضوع فراگیر مورد بحث در این کشور تبدیل شده است.

 «سورن پیپ پولسن» وزیر دادگستری دانمارک روز چهارشنبه در نشست یک کمیته پارلمانی گفت: بهتر است این افراد در کشور زندانی شوند به جای اینکه آزادانه تردد کنند.

وی در عین حال تاکید کرد که ای کاش در همان سوریه در جریان جنگ کشته می شدند.

حزب مخالف دمکرات سوسیال دانمارک از سخنان این وزیر دانمارکی انتقاد کرد و «ترین برامسن» سخنگوی آن گفت که این بیانی نیست که من از آن استفاده می کردم.

در همین حال، پیپ پولسون که رهبری حزب محافظه کار دانمارک را نیز برعهده دارد، توضیح داد که حدود 40 دانمارکی عضو داعش در سوریه به سر می برند که 10 نفرشان بازداشت شده اند.

به موجب قانون دانمارک مصوب سال 2016، جنگیدن در مناطق جنگی برای یک گروه تروریستی، جرم جنایی در دانمارک محسوب می شود.

وزیر دادگستری دانمارک در عین حال گفت که محافل قضایی این کشور، 13 نفر را به اتهام پیوستن به یک سازمان تروریستی یا تلاش برای ملحق شدن به آن محاکمه کرده اند.

9 نفر از این محکوم شدگان، از تابعیت دانمارک محروم و از این کشور اخراج شدند. امکان محروم کردن سایرین از حق شهروندی دانمارک وجود نداشت، زیرا دو تابعیتی نبودند.

براساس این گزارش، کردهای سوریه روز یکشنبه هشدار دادند که هزاران شهروند خارجی عضو داعش که در بازداشت به سر می برند، بمب های ساعتی هستند که جامعه جهانی باید بی درنگ آنها را خنثی کند.
برخی احزاب و نیروهایی که از حمایت آمریکا برخوردار و در سوریه مستقر هستند ، خواستار تشکیل دادگاه بین المللی در این کشور برای محاکمه تروریست های داعش شدند.

به گزارش ایرنا، نیروهای دمکراتیک سوریه شنبه گذشته بعد از فتح آخرین سنگر های داعش در الباغوز در شرق سوریه، از پایان این گروه تروریستی خبر دادند و پیروزی خود را جشن گرفتند.

این در حالی است که کار داعش از منظر نظامی در عراق، عملا در پاییز 96 با بازپس گیری موصل، تلعفر و نواحی مرزی سوریه و چند ماه بعد در خود سوریه تمام شده بود و تنها چند مقر واقع در شهرهای کوچک شرق سوریه که ارتش سوری در آنها حضور نداشت، باقی مانده بود.

سابقه آمریکایی ها در ایجاد زمینه شکل گیری گروه های تروریستی در منطقه و سپس کارشکنی در نبردهای ارتش های عراق و سوریه، قابل انکار نیست.

آمریکایی ها، عامل اصلی انتقال نیروهای القاعده از افغانستان به عراق از سال 2003 میلادی هستند، همانها که تا سال 2011 صدها هزار عراقی را به خاک و خون کشیدند.


  • 1398/01/07
  • 441

تازه ترین اخبار